Основы свободы

Photo of the vitrage in the Chervonohrad town council by Mariya Voronchuk

Шахтерские истории с востока и запада Украины

Совместный проект "Основ свободы" и ОО "Наше будущее"

Logo of the project "Miners stories from east to west of Ukraine" by Yuliya PrystavskaШахтарські історії зі сходу та заходу України

Міжнародна громадська організація "Основи свободи" та Громадська організація "Наше майбутнє" протягом весни-осені 2016 р. впроваджували культурно-документальний проект "Шахтарські історії зі сходу та заходу України".

Основна ідея проекту полягає у сприянні діалогу між індустріальними регіонами сходу і заходу України за допомогою збору усних історій шахтарів та їхніх сімей, на основі яких буде створений документальний фільм. Підготовлені матеріали, у тому числі документальний фільм, будуть презентовані для широкого загалу з метою побудови діалогу у суспільстві навколо спільної проблеми.

Згідно з офіційною статистикою у Львівській області діють 9 шахт, в Донецькій області - 37 шахт (територія підконтрольна Україні). Велика кількість шахт є збитковими і деякі з них перебувають на межі закриття, втім великий відсоток мешканців, особливо східного регіону, працевлаштовані саме у вугільній промисловості, адже в таких містах мало іншої альтернативи і люди йдуть працювати на шахту. Міста, збудовані навколо шахт, і для шахт. Чи є в цьому майбутнє і якась альтернатива? Як бачать своє майбутнє шахтарі, враховуючи складну ситуацію в країні і конфлікт, який відбувається на сході?

Ми плануємо включити в нашу карту проекту кілька шахтарських населених пунктів у Львівській області (Сокальський район) та в Донецькій області (Покровськ, Добропілля, Вугледар).

Збір життєвих історій шахтарів різних поколінь та їхніх сімей у Львівській та Донецькій області дасть змогу заглибитись у їхнє середовище, зрозуміти вплив шахти і шахтарської праці на їхнє життя, зрозуміти про що вони думають, і що їх оточує. За допомогою цього проекту ми хочемо створити можливість для діалогу як посеред так й між промисловими шахтарськими регіонами України. Також ми ставимо на меті дослідити шахтарську ідентичність і вплив середовища на життя у містах.

Проект допоможе українцям дізнатися більше про промислові шахтарські поселення, а також розвивати діалог вже навколо спільної проблеми. У ході проекту буде створений простір для спілкування, щоб допомогти українцям з різних куточків країни об'єднатися та позбутися стереотипного і упередженого ставлення, знайти шляхи для спілкування і порозуміння.

Основна цільова група проекту: шахтарські сім’ї з Донецької та Львівської областей.

В результаті реалізації проекту створено віртуальну виставку зібраних історій, до якої увійшло 28 історій з 13 різних сіл та містечок України. На основі історій життя двох родин створено повноцінний відеофільм "Шахтарські історії". Робота над історіями здійснювалася командою проекту разом з групою волонтерів. У вересні 2016 р. фільм та обговорення у форматі діалогів було проведено у Червонограді та Покровську.

План реалізації проекту включав таки етапи:

  • Створення концепції проекту, залучення партнерів, пошук волонтерів.
  • Триденний тренінг для волонтерів зі збору інтерв'ю.
  • Відбір оповідачів у громадах.
  • Збір історій силами волонтерів. Зйомка відеофільму.
  • Опрацювання зібраних історій.
  • Публікація життєвих історій на веб-сайті.
  • Показ фільму та фасилітована дискусія у форматі діалогу в громадах.

Організатори проекту:

Олекса Стасевич, менеджер проекту
тел.: +380 67 622 7218, +380 50 309 7997
e-mail: oleksiy.stasevych@gmail.com

Марія Ворончук, інформаційний менеджер проекту
тел.: +380 50 055 9750
e-mail: maria.voronchuk@gmail.com

FB-сторінка проекту | www.ukrainian-action.org.ua

Проект впроваджено спільно МГО "Основи свободи" та ГО "Наше майбутнє" в межах програми "Україна активна: загоєння минулого" у партнерстві з Незалежною профспілкою гірників України за підтримки Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні та Фундації Айрін Прествіч Траст (Велика Британія).

Дизайн лого: Юлія Приставська

 

comments powered by Disqus